تاثیر واقعی «پارازیت»؛ تشویش بیماری زا است

تاثیر واقعی «پارازیت»؛ تشویش بیماری زا است

بازدید: 132    انتشار: 1396/11/15    کد مطلب: 4119    دسته بندی: لیست مطالب

تاثیر واقعی «پارازیت»؛ تشویش بیماری زا است

تاثیر بیماری زای «پارازیت» هرچند تاکنون اثبات نشده، اما برای تشویش اذهان عموم ایرانیان، کافی و کارا بوده است.

تشویش، ذهنیتی شدیدتر از اضطراب است که سلامت روانی فرد نگران را به خطر می اندازد و در کنار تاثیرات روانی، تاثیرات جسمی مانند سردرد و احساس ناخوشایند در معده را به وجود می آورد که تداوم آن می تواند موجب بیماری های متعدد شود.

روزنهم آذر از قول واعظی، وزیر ارتباطات منتشر شد که وی از سوی ریاست جمهوری، مسوول پیگیری درخصوص پارازیت بوده و گزارشی را که او با همکاری وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رفاه و تامین اجتماعی و روسای سازمان های انرژی اتمی و محیط زیست، تهیه کرده به رییس جمهور تقدیم کرده و اکنون، نهاد ریاست جمهوری در حال بررسی این گزارش است

اما، یک روز بعد، معاون محترم تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که «آیا پارازیت در شیوع و بروز سرطان تاثیرگذار است» بخشی از نتیجه این گزارش را با این عبارت افشا می کند: «مطالعات زیادی در مورد امواج رادیویی با فرکانس های مختلف انجام شده که نشان می دهد پارازیت، سرطان زا نیست!»؛ اما بیان معاون محترم تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت کاملا غیرعلمی است. بیان علمی و درست، این است که بگوییم: مطالعات زیادی در سطح جهان در مورد تاثیر سرطان زایی یا بیماری زایی امواج رادیویی با فرکانس های مختلف انجام شده و هنوز هم می شودـ، ولی تاکنون چنین تاثیری به اثبات نرسیده است .

تاثیر واقعی «پارازیت»؛ تشویش بیماری زا است

اما آنچه به اثبات رسیده است، این است که «تشویش اذهان عمومی، بیماری زا است.»

حال، فرض کنید، پارازیت در شیوع و بروز سرطان تاثیرگذار نیست. آیا، چون «پارازیت سرطان زا نیست!». انتشار و پخش پارازیت همچنان استمرار خواهدداشت؟

•    شش اثر انتشار و پخش پارازیت

انتشار و پخش پارازایت، تاکنون حداقل شش اثر به شرح زیر داشته است:

1- اختلال در رادار سازمان هواشناسی کشور و عدم پیش بینی

اگر پخش پارازیت، با این دستاویز که  «سرطان زا نیست»، همچنان ادامه یابد، با اختلالات اخیرا گزارش ده در رادار اصلی سازمان هواشناسی کشور چه می کنید؟ به یاد آورید که چهار ماه پیش، رییس سازمان هواشناسی کشور، با بیان این که«شهر تهران تنها یک رادار اصلی در شهر پرند برای هواشناسی دارد»، گفته بود: رادار هواشناسی پایتخت احتمالا به دلیل امواج پارازیت، دارای نویز است و این نویز، یک سوم تصاویر هواشناسی را نامفهوم کرده است. پس از انتشار خبر تاثیر پارازیت بر رادار سازمان هواشناسی کشور، احمد مسجدجامعی و گروه تهرانگردی شورای شهر تهران، از بخش های مختلف سازمان هواشناسی کشور بازدید و گفته رییس سازمان هواشناسی کشور را تایید کردند. داوود پرهیزگار، رییس سازمان هواشناسی کشور هم در این بازدید، بار دیگر تصریح کرده بود: «این اختلال، ثبت داده های راداری و پیش بینی را دچار اشکال می کند و براساس اطلاعات راداری به نظر می رسد، پارازیت های مختل کننده امواج ماهواره ای، دلیل این اختلال در رادار تهران هستند».


2- اختلال در وی ست های بانک ها

اگر بخش پارازیت، به این بهانه که «سرطان زا نیست»، همچنان ادامه و استمرار داشته باشد، با اختلال در ارتباطات در شبکه های بانکی کشور چه می کنید؟

بعضی از بانک های ایران، از شبکه های ماهواره ای برای برقراری ارتباط درون بانکی و میان بانکی سراسری استفاده می کنند که پایانه های آن، وی ست (VSAT) نام دارند. از طریق این پایانه ها، به علاوه شبکه ماهواره ای، داده ها و اطلاعات حساس بانکی مبادله می شوند و چون این ارتباطات در برابر پارازیت های مختل کننده امواج ماهواره ای بسیار آسیب پذیرند. تاکنون چندین بار باعث و بانی اختلال در سرویس دهی بانکی و زیان مالی شده اند، به طوری که گفته می شود، میان بانک ها و ستاد پخش پارازیت، توافق شده است. در ساعات اوج ترافیک ارتباطات بانکی، انتشار امواج پارازیت را موقتا متوقف کنند. این خبر (توافق بانک ها با ستاد پخش پارازیت) اگر درست باشد، معنایش این است که بانیان پخش پارازیت برای دولت، شناخته شده هستند، اما باید مخفی بمانند تا به کار خود ادامه دهند.

3- شکایت شرکت های فراهم آور دسترسی ماهواره ای از اختلال ناشی از پارازیت

اگر پخش پارازیت، با این مستمسک که «سرطان زا نیست»، همچنان استمرار یابد، با شکایت فراهم آوران خدمات دسترسی ماهواره ای چه می کنید؟

یکی از فراورده ها و خدمات شرکت های دسترسی ماهواره ای (SAP) به نهادها و شرکت های خصوصی یا دولتی، ایجاد «تله پورت» است که نقطه اتصال متقابل شبکه ایستگاه های زمینی برای دسترسی شبکه عمومی تلفن (PSTN) به یک یا چند ماهواره و بالعکس است. امواج پارازیت بر عملکرد تله ورت نیز تاثیر سوء دارند و باعث قطع ارتباط و افت کیفیت خدمات می شوند.

4- تعمیم پارازیت هراسی به «بی. تی. اس هراسی» و حواشی آن

اگر پارازیت، به موجب این ادعا که «سرطان زا نیست»، همچنان پخش شود، با «بی. تی. اس هراسی» مردم و زیان شرکت های ارایه کننده خدمات همراه، چه می کنید ؟

طی حدود 2 دهه پخش پارازیت و عدم پاسخگویی مسوولان به نمایندگان مردمو به خود مردم، پارازیت هراسی، عمومیت یافته، «بی. تی. اس هراسی» و هراس بیمارگونه از هر دکل و آنتن تلفن همراه، تعمیم یافته، به طوری که اپراتورها بعضا هنگام نصب سایت ها با ممانعت مردم مواجه می شوند، باید به دادگاه بروند و نماینده حقوقی و فنی اپراتور مجبور است، قاضی را توجیه کند که رسیدگی به این شکایت، طبق قانون فقط در صلاحیت سازمان انرژی اتمی است

اما قاضی به اپراتور، نامه می دهد که برو از وزارت بهداشت گواهی سلامت آنتن را بیاور! سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم که میلیاردها تومان بابت صدور پروانه گرفته، این موارد را پیش بینی نکرده و کمکی به اپراتور نمی کند. چرا اپراتور باید برود از وزارت بهداشت که قانونا متولی این امر نیست، گواهی و مجوز نصب سایت را بیاورد؟ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان متولی حاکمیتی این بخش باید این مشکل را حل می کرد. ولی راهکار قانونی و ضمانت اجرایی برای این کار را ندارد و در نتیجه در اغلب موارد، سایت، خاموش و ارتباط همراه مردم در حوالی دکل و آنتن موضوع شکایت، قطع می شود. این داستان سناریوهای غیراخلاقی هم دارد؛ تاکنون چندین بار در جلسات معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری مطرح شده است که فرد یا نهاد شکایت کننده، از اپراتور، مطالبه رشوه می کند تا دست از شکایت خود بردارد! مبالغی که به عنوان حق سکوت یا رشوه، هر بار رد و بدل شده، از چند میلیون تومان تا چند ده میلیون تومان است .

تاثیر واقعی «پارازیت»؛ تشویش بیماری زا است

5- تشویش اذهان ناشی از پارازیت، علت صدها بیماری

به قول معاون محترم تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت: مطالعات زیادی نشان می دهند که پارازیت، سرطان زا نیست. حتی اگر این گفته غیرعلمی معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت را قبول کنیم، باید به ایشان گوشزد کنیم: ثابت شده است که تشویق اذهان عمومی ناشی از پارازیت، می توان علت دردها و بیماری های بسیاری شود. زیرا مغز انسان به انتظارات فرد پاسخ مثبت می دهد. به این معنا که اگر ایمان داریم، فلان چیز، دوای درد ما است، حتی اگر بی خاصیت ترین چیز دنیا (اصطلاحا Placebo) باشد، مغز ما فرمانی را به هورمون های به خصوصی صادر می کند که باعث ترشح موادی تسکین بخش در خون می شود و برعکس، اگر اعتقاد داریم که پارازیت، علت العلل همه دردها است، باز مغز به اعتقاد ما پاسخ مثبت می دهد و دردهای مورد انتظار ما را در اندام های مان تولید می کند

6- دو دهه ناکارآمدی

اگر رسانه ها، ماده نوزدهم Universal Declaration on Human Rights (ماده ای که آزادی جست وجو و دریافت اطلاعات و افکار از هر نوع را جزو حقوق  مردم می داند) را در کارزار ضدپارازیت خود مطرح می کردند، شاید در زمینه مبارزه با پارازیت و اصلاح قانون ممنوعیت تجهیزات دریافت از ماهواره، کاری از پیش نمی بردند، اما اگر آن ماده نوزدهم مشهور را علم می کردند، این تشویش پی در پی اذهان را دامن نمی زدند.

حدود 2 دهه است که دولت و مردم، نه می توانند پارازیت را ممنوع و موقوف کنند و نه به تشویش اذهان عمومی پایان دهند؛ مسوولان نه می دانند شدت امواج پارازیتی چقدر است، و نه برای ردگیری و مکان یابی منشا و منبع تشعشع پارازیت اقدامی مناسب می کنند، نه گزارشی از توفیقات و دستاوردهای صنعت بومی پخش پارازیت در دست است و نه از میزان عبرت گرفتن «متشعشعین»! وضعیت ناخوشایند که ناکارآمدی عمومی را تداعی و القا می کند .

اینها همه از کرامات پارازیت است، حتی اگر سرطان زا نباشد!
آگهی

آگهی


ارسال نظر
[نظر شما پس از تایید مدیر نمایش داده می شود.]
درج آگهی رایگان

سایت آگهی90 یک شتاب دهنده تبلیغاتی میباشد که صرفا جهت نمایش آگهی ها و تبلیغات کاربران فعالیت دارد.در این سایت هیچ گونه خرید و فروش کالا وجود ندارد این سایت جهت تبلیغات کسب و کارهای مختلف , محصولات و خدمات میباشد.

logo-samandehi

تماس با ما

می توانید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق فرم تماس با ما برای ما ارسال کنید.
ایمیل: info [@] agahi90.ir
پشتیبانی آگهی دهندگان : 3770 - 465 - 0911

طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع برعهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است.سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت برای شتاب دهنده تبلیغاتی آگهی90 محفوظ است وبتینا وبتینا
تصویر آیکن بگراند