مروری بر 10 حادثه مرموز هوایی تاریخ بشر

مروری بر 10 حادثه مرموز هوایی تاریخ بشر

بازدید: 147    انتشار: 1396/11/15    کد مطلب: 3076    دسته بندی: لیست مطالب


مروری بر 10 حادثه مرموز هوایی تاریخ بشر


سالِ خونین هواپیمایی مالزی، ادامه سلسله فاجعه‌های هوایی جهان

به گزارش نامه نیوز، خطوط هوایی مالزی طی هفته جاری بار دیگر در بهت ناپدید شدن یکی از هواپیماهای مسافربری خود بر فراز اقیانوس آرام فرو رفت.

با اینکه چند ساعت پس از قطع ارتباط این هواپیما با رادارها اعلام شد که این هواپیما در قعر اقیانوس آرام سقوط کرده است اما تاکنون هیچ سند و مدرکی در این باره ارائه نشده است.

این برای سومین بار است که یکی از هواپیماهای خطوط هوایی مالزی دچار حادثه و یا ناپدید می شوند.

به همین بهانه نگاهی داریم به مرموزترین حوادث هوایی جهان در چند دهه گذشته.

1937؛ پرواز تک نفره ناتمام در عرض اقیانوس اطلس

«آمليا ارهارت» نخستين زني که قصد داشت پرواز تک نفره خود را در عرض اقيانوس اطلس انجام دهد اما ناکام ماند؛ هيچ‌کس هنوز هم نمي‌داند این نخستین پرواز تک نفره، چه بر سر آمیلیا وهواپيمايش آورد.

در سال 1937، وی پس از آغاز سفرش در نزديکي جزيره هاولند ناپديد شد و تاکنون هیچ اثری از این هواپیما پیدا نشد.

در این باره فرضیه‌های مختلفی از جمله اتمام سوخت هواپیما، فرود اضطراری در یک جزیره و بازداشت و سربه نیست کردن خلبان آن مطرح شده است با این حال، این حادثه یکی از مرموزترین حوادث هوایی جهان به شمار می‌رود.

1940؛ مثلث برمودا راز گم شدن دو هواپیما در طول یک دهه

دو هواپیمای خطوط بریتانیایی و آمریکای جنوبی دردهه ۱۹۴۰ در منطقه «مثلث برمودا» ناپدید شدند. تحقیقاتی که در این زمینه انجام گرفن بیانگر آن بود که یکی از این دو هواپیما ممکن است با یک عیب فنی فاجعه آمیز روبرو شده و علت ناپدیدی هواپیمای دیگر نیز احتمالا تمام شدن سوختش بوده است.

گفته می‌شود در طول ده‌ها سال در نقطه های فرضی در برمودا، فلوریدا و پورتوریکو، در منطقه‌ای به شکل یک مثلث بزرگ، تعداد زیادی کشتی و هواپیما بدون این که اثری از خود به جای گذاشته باشند، ناپدید شده‌اند.

1943؛ پرواز بی سرانجام بر فراز ناپل ایتالیا و زنده ماندن سرنشینان

در جریان جنگ جهانی دوم، یک هواپیمای بمب افکن آمریکایی موسوم به لیدی بی گود، که عازم انجام ماموریتی شده بود، در آوریل سال ۱۹۴۳ بر فراز شهر ناپل ایتالیا ناپدید شد و به پایگاهش درلیبی بازنگشت.

در حالی که بسیاری بر این باورند بودند که این هواپیما در دریای مدیترانه سقوط کرده و هر ۹ خدمه آن کشته شده اند و آنان را "مفقود الاثر در حین خدمت" اعلام کردند اما حقیقت این بود که این هواپیما هنگام بازگشت به دلیل نقص فنی نتوانسته بود فرود آید و به ناچار دو ساعت اضافی در آسمان شمال آفریقا پرواز کرده بود. خدمه هواپیما با چتر فرود آمدند و هشت نفری که پس از بیرون پریدن از هواپیما زنده باقی مانده بودند، پس از طی ۱۶۰ کیلومتر با پای پیاده، سرانجام به دلیل گرمای هوا و تشنگی از پای درآمدند.

پانزده سال بعد یک تیم اکتشاف نفت بریتانیایی موفق به پیدا کردن لاشه هواپیما در یک بیابان شد. تعجب آور این بود که این هواپیما صدمه ای ندیده بود و بمب‌افکن‌هایش هنوز قابل استفاده بودند.

1947؛ هواپيمايي که به آرژانتين نرسيد

در 2 آگوست سال 1947 هواپيماي خطوط آمريکاي جنوبي از شيلي به مقصد بوينس آيرس ناپدید شد.

این هواپیما در هوايي طوفاني و برفي به پرواز درآمد اما مدتي بعد ناپديد شد و حدود 50 سال کسي هيچ اثري از هواپيما و 11 سرنشين آن پيدا نکرد. در ژانويه سال 2000 سرانجام کوهنوردان در منطقه کوهستاني مرز شيلي و آرژانتين تکه‌هايي از هواپيما را پيدا کردند. این در حالی است که از جنازه‌ها و آثار آن اما خبري نشد.

1962؛ گم شدن در مسیر ویتنام

پروازی با 107 مسافر به مقصد ویتنام در سال 1962 ناپدید شد.

اين پرواز که توسط ارتش آمريکا چارتر شده بود به صورت معمول نظاميان آمريکا را به ويتنام مي‌رساند اما روز 16 مارس سال 1962 پس از پرواز به دنبال سوخت‌گيري در گوآم ناپديد شد.

با وجود 8 روز جستجوي دريايي و هوايي در اقيانوس آرام هيچ اثري از هواپيما و مسافرهايش پيدا نشد. سازمان هوا و فضاي آمريکا مي‌گويد احتمالاً اين هواپيما در هوا منفجر شده است اما هيچ سندي براي اين مسئله پيدا نشد.

1996؛ برملا شدن راز سقوط مهیب پس از چهار سال

پرواز خطوط هواپيمايي (TWA) که از نيويورک به مقصد پاريس به پرواز در آمده بود در سال 1996 ناگهان بدون مخابره هيچ پيغام اضطراري از صفحه رادار محو شد.

چند روز بعد تکه‌هاي هواپيما روي دريا پيدا شد و چند شاهد از انفجار مهيبي در هوا خبر دادند. شدت انفجار به حدي بود که برخي مي‌گفتند هواپيما با موشک ساقط شده است اما در نهايت پس از 4 سال تحقيقات به علت مشکل برخي منفجر شده است. 230 مسافر اين هواپيما کشته شدند.

2007؛ پایان تلخ پرواز یک ماچراجو

هواپیمای «استیو فوست»، ماجراجوی آمریکایی در تاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۰۷ از یک فرودگاه خصوصی در نوادا به پرواز درآمد و بعد از آن هرگز دیده نشد.

نهایتا لاشه هواپیمای یک موتوره او در اکتبر ۲۰۰۸ پیدا شد، جستجوها برای یافتن استیو فوست که ۶۳ سال داشت و اولین کسی بود که به تنهایی بدون تجدید سوخت هواپیما دور کره زمین پرواز کرده بود، سرانجام پایان یافت.

کارشناسان می‌گویند احتمالا باد شدید موجب سقوط هواپیما شده بود.

2009؛ سه سال تحقیقات برای پیدا کردن جعبه سیاه پرواز ایرفرانس

این هواپیما در سال ۲۰۰۹ هنگامی که از ریو دو ژانیرو عازم پاریس بود سقوط کرد.

پیدا کردن لاشه هواپیما پنج روز و یافتن جعبه سیاه این هواپیما در عمق چهار هزار متری دریا دو سال طول کشید. هیچ یک از ۲۲۸ سرنشین این هواپیمای ایرباس زنده نماندند.

کارشناسان فرانسوی علت سقوط را شیب بسیار تند هوایپما هنگام تلاش برای حفظ سرعت پرواز دانسته و اعلام کردند دستگاه اتوماتیک هدایت هواپیما به دلیل احتمالی یخ زدن تجهیزات سرعت سنج قطع شده بود. به گفته این کارشناسان این حادثه با وجود یک آژیر خطر یک دقیقه‌ای در اتاق فرمان، رخ داده بود.

2013؛ معمای پرواز یک هواپیمای خصوصی

در ژانویه ۲۰۱۳، هواپیمایی که «ویتوریو میسونی»، مدیر مزون مد ایتالیایی میسونی، با آن سفر می کرد، در نزدیکی سواحل ونزوئلا ناپدید شد.

همسر ویتورو میسونی و چهار نفر دیگر نیز سرنشین این هواپیما بودند. این هواپیما از مجمع الجزایر لس روکوئز، به مقصد کاراکاس پرواز می‌کرد و قبل از این که از صفحه رادار محو شود، سرعت و ارتفاع پروازش کاهش یافته بود.

لاشه هواپیما تا شش ماه بعد پیدا نشد و بالاخره غواصان توانستند اجساد ۶ نفر از جمله ویتوریو میسونی و همسرش را پیدا کنند. این دومین بار بود که هواپیمایی در لس روکوئز ناپدید می‌شد و به همین جهت اکنون این منطقه "مثلث برمودای جدید" خوانده می‌شود.

2014؛ سال خونین هواپیمایی مالزی

بیش از 9 ماه گذشته و در اوایل سال 2014 میلادی، پرواز خطوط هوایی مالزی ناپدید و تاکنون اثری از آن پیدا نشده است

در این حادثه یک بوئینگ با 239 مسافر و خدمه عازم پکن بود اما به دلیل نامعلومی پس از تغییر مسیر تماس آن با رادار قطع و ناپدید شد. عملیاتی بین‌المللی برای پیدا کردن این هواپیما توسط بیش از ۲۶ کشور آغاز شد که بزرگترین عملیات جستجو در تاریخ بوده است.

این عملیات از خلیج تایلند و دریای جنوبی چین آغاز شد و پس از آن به تنگه مالاکا و دریای آندامان و در نهایت پس از آنکه بازرس‌ها متوجه شدند که هواپیما پس از ناپدید شدن به سمت غرب و شبه‌جزیره مالایا حرکت کرده و سپس در یک مسیر به سمت شمال یا جنوب به مدت هفت ساعت پرواز کرده‌است، به اقیانوس هند گسترش یافت. این عملیات تاکنون بی نتیجه بوده و اثری از هواپیما به دست نیامده است.

آگهی

آگهی


ارسال نظر
[نظر شما پس از تایید مدیر نمایش داده می شود.]
درج آگهی رایگان

سایت آگهی90 یک شتاب دهنده تبلیغاتی میباشد که صرفا جهت نمایش آگهی ها و تبلیغات کاربران فعالیت دارد.در این سایت هیچ گونه خرید و فروش کالا وجود ندارد این سایت جهت تبلیغات کسب و کارهای مختلف , محصولات و خدمات میباشد.

logo-samandehi

تماس با ما

می توانید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق فرم تماس با ما برای ما ارسال کنید.
ایمیل: info [@] agahi90.ir
پشتیبانی آگهی دهندگان : 3770 - 465 - 0911

طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع برعهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است.سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت برای شتاب دهنده تبلیغاتی آگهی90 محفوظ است وبتینا وبتینا
تصویر آیکن بگراند